2012. november 18., vasárnap


A kamilla és jótékony hatásai

A kamilla az egyik leghatékonyabb gyógynövényünk egyike. Rettentően kényes a gyűjtés idejét illetőleg. A fejetlen virágokat nem gyűjtjük, illetve a túlnyílt állapot sem jó, mert ilyenkor szárítás után teljesen szétesik a virágzat. A kamilla gyűjtésének optimális ideje június-július hónapokban van.

Miért hasznos?

  • A kamilla virága a legtöbb ország hivatalos gyógyszerkönyvében megtalálható gyógynövény, hivatalos drog. Gyógyhatása rendkívül szerteágazó, melyet mind külső, mind belső alkalmazásakor ki lehet használni.
  • A kamillában előforduló illóolajok főleg gyulladáscsökkentő hatásúak. A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit.
  • A tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén is alkalmazzák.
  • Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit.
  • Külsőleg bőrbetegségeket, pattanást, tályogot, nehezen gyógyuló sebeket illetve körömágygyulladást kezelnek vele. Szemborogatásra is kiválóan alkalmas. Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély) esetén is. A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket enyhíti, elmulasztja. A kamillaolaj csökkenti az idegességet a gyermekeknél, s jótékony hatással van a hiperaktív – inkább maradjunk a túlmozgásos szónál –  gyerekekre, mivel enyhe “nyugtatószer”.
  • A szépségápolásban is gyakran használják, a bőr szárazságát, viszketését, gyulladását csökkenti. Jót tesz a hajnak, mert kifényesíti és nyugtatja a fejbőrt.


A kamillatea elkészítése:

Egy bögrébe tegyünk egy púpos, vagy két csapott evőkanálnyi kamilla virágzatot. Forrázzuk le, majd 15 percig hagyjuk állni. A bögrét fedjük le, hogy az értékes illóolajok a gőzzel ne távozzanak. ( pl.: egy tányérral ) 15 perc elteltével szűrjük le ( Lehetőleg műanyag szűrővel, kerüljük a fém eszközök használatát! ) és igény szerint édesíthetjük mézzel, vagy cukorral. A kamilla forrázatához én az akácmézet ajánlom!

Forrás: http://www.balatoninyugalom.hu/?p=1157

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése